+36 30 372 0079 hlavati.zsolt@gmail.com

Lágylézer terápia

Mi a lézer?

A lézer egy fénysugár, melyben a fotonok hullámhossza azonos és a kibocsátott hullámok teljesen azonos fázisban mozognak. Nagyrészt párhuzamos fénysugarakból áll, nagyon kis szóródási szöggel és nagy energiasűrűséget biztosít. A lézer energiája sokszorosa lehet a szokásos fényforrásokénak. A lézerek fénye egyszínű, mert a sugarat egyetlen hullámhosszúságú összetevő alkotja. Lehet látható és láthatatlan (a hullámhossztól függően).

A látható fény ezzel szemben nemcsak egyetlen hullámhosszt, hanem a teljes spektrumot tartalmazza, széttartó és így nem koncentrálható egyetlen pontra.

Nagy energiájú orvosi lézerek

A lézer technológia már régóta ismert és alkalmazott a gyógyításban. A sebészet, a bőrgyógyászat, a fogászat, az ortopédia és reumatológia számos lézer-alkalmazási lehetőséget biztosít kórházi körülmények között.
A nagy energiájú lézerek azonban csak szakember által, intézményben alkalmazhatók. A kórházi lézerek olyan “tömény” energiát bocsátanak ki, hogy sebészi késként is alkalmazhatók. Másodpercek alatt hatalmas energiamennyiséget juttatnak a szövetekhez.

Mi a lágy lézer?

A lágylézer a nagy energiájú lézer “megszelídített” változata. A lágylézer készülék alacsony energiájú lézersugarat bocsát ki, mely az orvos jelenléte nélkül is teljesen veszélytelenül alkalmazható különféle állapotok kezelésére.
A kórházi és otthoni készülékek közötti fő különbség a készülék által kibocsátott energiában van.
Az otthoni lágylézerrel egy ponton nem másodpercekig, hanem néhány percig kell a készüléket tartani ahhoz, hogy terápiás energiamennyiséget juttass be. A professzionális készülékek teljesítménye sokkal nagyobb, ezzel a kezelési idő is lerövidül.
A szükséges idő a készüléktől függ. Így az otthoni lágylézer kezelés hosszabb időt igényel (általában 20-30 perc egy kezelés), azonban minden kockázatot nélkülöz.

A lágylézer gyógyhatása és a hullámhossz

A lágylézer gyógyhatása a hullámhossz függvénye és a különböző hullámhosszúságú sugarak hatása eltérő.
Gyógyító hatása csak a 600 és 1000 nanométer közötti sugárnak van (ez az úgynevezett biológiai ablak), ez képes befolyásolni a sejtek működését. Az e tartományon kívüli lézersugarat a bőr és vér pigmentjei elnyelik, így biológiai hatást nem fejtenek ki.

Az, hogy a lézersugár milyen mélyen képes behatolni a sejtekbe és hol fejti ki a hatást, szintén a hullámhossz függvénye.

A 600 – 700 nm-es (vörös) lézersugár legfeljebb 1-2 cm mélységig terjed, így csak a felületen használható. Leginkább bőr- és sebkezelésre való – ilyen például a Safelaser 150 készülék.

Fájdalomcsillapításra, ízület kezelésére, gyulladásokra a 800 – 900 nm hullámhosszú (infra) lézer alkalmazandó, mely képes akár 6-8cm mélyre hatolni – ilyenek a B-Cure készülékek és a Safelaser 500, vagy az általunk használt Energy-Laser L2000 Pro.

Hogyan hat a lágylézer?

Sérülés, gyulladás, stb. esetén a megbetegedett beteg területen a sejtek élettani folyamatai lelassulnak vagy leállnak. Leáll a sejtszintű energiatermelés és fehérjeszintézis is.  Pedig éppen ezekre lenne szüksége a test öngyógyító folyamatainak.

A lágylézer kezelés során kívülről juttatunk be energiát a szövetekbe, amely aktivál bizonyos anyagokat, enzimeket. Ez újraindítja a sejt számára “üzemanyagot” biztosító ATP molekulák termelését. A sejt működése “felpörög” az öngyógyító folyamatok megindulnak. Olyan ez, mint amikor üzemanyagot töltesz a leállt autódba. A motor újra indul és az autó újra halad!

A lézerfény fokozza az endorfinok termelését (a test által termelt fájdalomcsillapító anyag), mely hatására csökken a fájdalom.

A lézersugár elnyelődése során hő szabadul fel, mely felmelegíti a kezelt szöveteket. A vérkeringés meggyorsul, elindul a bomlástermékek, gyulladásos méreganyok eltakarítása és a gyógyító tápanyagok odaszállítása. A véráramlás fokozódása egyben hatékonyabbá teszi a nyirokelvezetést, így csökken a duzzanat és feszülés.

A lágylézer kezelés végrehajtása

A kezelés rendkívül egyszerűen végrehajtható. Csuklófájdalom esetén például a csuklóhoz kell tartani a készüléket és a kezelési javaslatban található kezelési időtartamig ott tartani.

A lágylézer túladagolható!

Ha túl sokáig kezelünk egy pontot, akkor “túlterheljük” a sejtet. A túl sok energia gátolja a sejtműködést és leállítja a sejtszintű folyamatokat. A kezelési idő indokolatlan megduplázásával nem lesz gyorsabb a gyógyulás! Sőt…!

A lágylézer csak egy bizonyos “adagban” hatásos!

  • 1 J/cm2 alatt a kezelés hatástalan
  • 1-5 Joule között hatékony a gyógyulás serkentő biostimuláció, míg
  • 7 Joule felett inkább a gátló hatások érvényesülnek.
Kezelési dózis és idő

Általános lágylézer kezelési dózisok

  • Sebek, hegek és bőrproblémák: 2 – 5  Joule/cm2
  • Ízületek, inak, szalagok és izmok: 5 – 10 Joule/cm2
  • Fájdalmas pontok: 10 – 15 Joule vagy amíg a fájdalom fennáll.

Akut esetekben általában naponta többször (2-4x) is kezelhető a terület. Előnyös, ha a friss sérülések kezelését még a sérülés napján elkezdjük.

Krónikus állapotokban (amikor a panaszok már hónapok óta fennállnak) kezelhető a terület naponta, de 1-2 nap szünettel is.

Folyamatos lézerüzem

  • Folyamatos (CW) lézer: a lézersugár folyamatos, megszakítások nélküli. Energiája állandó. Ezen a módon nagy energiát lehet bejuttatni és jelentős hő termelődik a szövetekben. A folyamatos üzemű lézernél fontos, hogy a készülék jelzése szerint minden “pittyenésre” egy újabb pontra helyezzük át a kezelőfejet. Ha a folyamatos lézert túl sokáig tartjuk egy adott ponton, akkor égési sérülést okozhat.
A lézerfény igazolt biológiai hatásai
  • Fokozza a sejtműködés aktivitását
  • Fokozza a sejt anyagcserét
  • A mitokondriumok ATP-termelése fokozódik
  • A limfociták, leukociták és makrofágok a gyulladás helyére vándorolnak
  • Értágulatot vált ki és javul a vérkeringés
  • Kollagén termelés fokozódik
  • A sejtek oxigén felvétele javul
  • A sejtmenbránok Na-K szivattyúja helyreáll
  • Helyreáll a beteg sejtek membránpotenciálja
Eredmények
  • Gyulladásgátló hatás. A lézerfény stimulálja a gyulladásgátló folyamatokat, melynek hatása csökkenő duzzanat, csökkenő vörösség és csökkenő érzékenység.
  • A fájdalomcsillapító hatás. Az idegsejtek stimulációja hatására endorfinok szabadulnak fel. Ezek a testünkben termelt, erős fájdalomcsillapító hatású anyagok. Az endorfinok csökkentik a fájdalomreceptorok érzékenységét a méreganyagok hatása ellen. Az idegvégződések stimulálásával erős fájdalomcsillapító hatás érhető el. A fájdalom megszüntetése mellett az endorfinok támogatják a gyulladáscsökkentő hatást is.
  • “Építőanyag” termelés fokozása. Az energia hatására a mitokondriumokban fokozódik az ATP termelése, mely elegendő energiát biztosít a fehérjék és gyógyulást serkentő anyagok előállításához.
    Az egyik jelentős folyamat a kollagén termelés. A kollagén szinte minden szövet része – különösen a bőr alsó rétegeiben. A lézerfény serkenti kollagénszintézist és ezzel javítja a sebek gyógyulását.
    A megfelelő mennyiségű kollagén biztosítja a sebek heg nélküli gyógyulását.
  • Hulladéktermékek felszabadítása a sejtekből. Ez a hatás nagy jelentőséggel bír a pl. szöveti sérülések és hematómák kezelésében.
Lágylézer

Többnyire sorozat kezelésre van szükség, és tekintettel arra, hogy ez egy nagyon nagy teljesítményű készülék, az egyes alkalmak időtartama 2 percnél nem hosszabb.

A kezelés díja: 7.000 Ft/ alkalom

Segítek véget vetni a gyötrelmeknek, hogy újra teljes és fájdalommentesebb életet élhessen!

+36 30 372 0079

hlavati.zsolt@gmail.com

Baja, Kölcsey Ferenc utca 23

Általános információk

Minden jog fentartva.